Biudžetinė įstaiga
Volungės g. 25, 63163 Alytus
Tel. (8 315) 76 590, (8 315) 76591
Juridinių asmenų registras
Kodas 191054959
2020 m. liepos mėn.
Pr A T K Pn Š S
« Geg    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Teigiama, kad geresnių mokymosi rezultatų pasiekiama, kai mokymasis siejamas su realaus gyvenimo kontekstu, kur egzistuoja ir socialiniai, ir fiziniai veiksniai. Alytaus lopšelio-darželio „Volungėlė“ mokytojų bendruomenė šiuo principu vadovaujasi siedama gamtamokslinį ir etninį ugdymą. Lietuvių etninė kultūra yra betarpiškai susijusi su gamtos, jos dėsnių pažinimu ir virsmų stebėsena, įprasminimu.  Būtent tai paskatino mus paieškoti gamtamokslinio ir etninio ugdymo sąlyčio taškų. Įstaigoje įgyvendinama daug gamtamokslinių veiklų. Vienos jų susijusios su vykdomais projektais, kitos yra mokytojų idėjos, atkaklaus bendruomenės darbo dėka, virtusios vaikams patraukliu ugdymo turiniu. Tačiau visos jos siejamos su mūsų tradicinės kultūros elementais.

Jau ketvertą metų lopšelio-darželio teritorijoje vysta praktinis vaikų mokymas kaip reikėtų auginti įvairius augalus. Esame auginę vaistažoles, moliūgus, rugius ir linus. Rugių ir linų auginimas leido vaikams ir jaunoms šeimoms praktiškai patirti visus lietuviškų augalų auginimo ir panaudojimo etapus. Jaučiame didelę šio vyksmo vertę mūsų mažiesiems, nes ne kiekvienam tenka ne tik iš arti matyti, mokytis auginti augalus, bet ir suprasti kodėl žmogui jie reikalingi. 2018 metais mokėmės auginti, prižiūrėti grikius.

Grikiai yra viena būdingiausių mūsų etninio regiono kultūrų. Tačiau ar visi esame matę kaip jie dygsta, stiebiasi saulės link, brandina mažas sėkleles? Tikriausiai ne, nes grikių laukelyje matėme besilankančius ir smalsaujančius ne tik mūsų mokinius, bet ir nemažą skaičių jaunų šeimų. Taip pat matėme vyresnius mikrorajono gyventojus, kurie džiaugėsi dideliais mažų vaikų ketinimais, dalinosi prisiminimais iš savo vaikystės. Ankstyvą pavasarį susidūrėme su sunkumais, parduotuvėje pirkti grikiai sėjai netinka. Esame dėkingi ūkininkui Irmantui Baravykui, kuris noriai padovanojo mums visą kibirą grikių. Patys mažiausieji pasėjo grikius ir turėjo galimybę pirmą kartą patirti kaip auga jų rankelėmis pasėti augalai, ugdėsi įprotį rūpintis savo aplinka, gamta. Visą vasarą džiugino besistiebiantys augalai. Vaikai aktyviai dalyvavo prižiūrint grikius, nuimant derlių, mokantis jį panaudoti. Visos šios veiklos yra Alytaus miesto savivaldybės administracijos remiamo projekto „Grikių sakmės“ veiklos.

Su mūsų derliumi teko susipažinti ir tarptautinio Erasmus+ projekto partneriams atvykusiems iš Estijos, Norvegijos, Italijos, Turkijos, Portugalijos, Rumunijos. Pasirodo, pietinės Europos šalių mokytojams matyti šią lopšelio-darželio teritorijoje augančią kultūrą buvo naujiena. Galimybė pasigaminti grikinį pyragą ir išsikepti grikinių blynų buvo viena įdomių patirčių mūsų šalyje. Jie labai susidomėjo mūsų idėja ir patirtimi mokyti vaikus auginti istoriškai svarbius krašto kultūrai augalus. Kitais metais visose projekto šalyse bus auginamos pupos, taip pat kaip ir Alytaus lopšelio-darželio „Volungėlė“ darže.

Mums ypač svarbu, kad ne tik užauginome puikų grikių derlių, bet ir patys jį nuėmėme, iškūlėme grūdelius, juos sumalėme ir išmokome kepti tradicinį dzūkų patiekalą – grikinę babkaitę, blynus. Taip pat mokėmės pasiruošti grikių žiedų arbatą.

Ikimokyklinio ugdymo įstaigos neturi galimybės finansuoti neformaliojo ugdymo užsiėmimų, todėl galimybė dalyvauti edukacinėje programoje šiems vaikams ir jų šeimoms labai svarbi ir naudinga. Mokymasis buvo aktyvus supratimo, reikšmių ir gebėjimų konstravimo procesas, kurio ašis vaikas. Mokinių pažinimo procesai leido jiems patiems kurti reikšmes. Pasipuikavome prieš kitas tautas, kad turime išsaugoję tokią archajišką kultūrą. Netruks ateiti pavasaris ir vėl pasiraitosim rankas skubėdami naujų patirčių link.

Alytaus lopšelio-darželio „Volungėlė“ informacija